«

»

Feb 14 2014

XXII Day 7

Futility continues in Men’s and Women’s Curling.

    Time     Network Event
5 pm CNBC Curling, women’s: USA vs. Japan.
5 pm Vs. Hockey, men’s: Slovakia vs. USA.
8 pm NBC Figure skating: men’s short program; freestyle skiing: men’s slopestyle gold medal final; speed skating: women’s 1000m gold medal final; skeleton: women’s competition.
12:05 am NBC Short track: women’s 500m gold medal final, men’s 5000m relay; cross-country skiing: women’s 10km classical gold medal final.
1:05 am NBC Figure skating: men’s short program; freestyle skiing: men’s slopestyle gold medal final; speed skating: women’s 1000m gold medal final; skeleton: women’s competition. (repeat)
3 am MSNBC Hockey, men’s: Czech Republic vs. Latvia.
3 am Vs. Curling, men’s: USA vs. Germany.
5 am Vs. Cross-country skiing: men’s 15km classical gold medal final.
5 am USA Curling, women’s: USA vs. Denmark.
7:30 am Vs. Hockey, men’s: Sweden vs. Switzerland.
10 am Vs. Figure skating: men’s gold medal final, part 1.
noon MSNBC Hockey, men’s: Norway vs. Finland.
noon Vs. Figure skating: men’s gold medal final, part 2.
noon USA Hockey, men’s: Canada vs. Austria.
2:15 pm Vs. Ski jumping: men’s individual K-125 large hill competition.
3 pm NBC Biathlon: women’s 15km individual gold medal final; freestyle skiing: women’s aerials.
3 pm Vs. Hockey.
5 pm CNBC Curling, men’s: USA vs. Russia.
5 pm Vs. Hockey: Game of the Day.

Thursday Medal Results below the fold ~ TMC

Biathlon: Men’s Individual 20 km

Official Results

Gold FRA Martin FOURCADE 49:31.7

Silver GER Erik LESSER 49:43.9

Bronze RUS Evgeniy GARANICHEV 50:06.2

Cross Country: Ladies’ 10km Classicg

Official Results

Gold POL Justyna KOWALCZYK 28:17.8

Silver SWE Charlotte KALLA 28:36.2

Bronze NOR Therese JOHAUG 28:46.1

Free Style Skiing: Men’s Ski Slopestyle Final

Official Results

Gold USA Joss CHRISTENSEN 95.80

Silver USA Gus KENWORTHY 93.60

Bronze USA Gus KENWORTHY 93.60

Luge: Team Relay Competition

Official Results

Gold Germany 2:45.649

Silver Russian Fed. 2:46.679

Bronze Latvia 2:47.295

Short Track: Ladies’ 500 m Finals

Official Results

Gold CHN Jianrou LI 45.263

Silver CHN Jianrou LI 45.263

Bronze KOR Seung-Hi PARK 54.207

Speed Skating: Ladies’ 1000 m

Official Results

Gold CHN Hong ZHANG 1:14.02

Silver NED Ireen WUST 1:14.69

Bronze NED Margot BOER 1:14.90

10 pings

Skip to comment form

Comments have been disabled.